Rozmowy biznesowe WorldFood Warsaw

III edycja Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia. Już dziś zapraszamy na nowy cykl filmowych wywiadów z partnerami targów, organizatorami paneli tematycznych. Pierwszym z rozmówców był dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.  

Federacja zorganizuje podczas pierwszego dnia WorldFood Warsaw panel tematyczny poświęcony barierom eksportowym polskiego sektora rolno-spożywczego, które występują na poszczególnych rynkach Krajów Trzecich i wewnątrz Unii Europejskiej.
Eksport jest motorem napędowym tej branży i wszystko wskazuje na to, że rok 2016 będzie równie dobry, jak lata poprzednie. „Szacuje się, że uda nam się osiągnąć wysokie saldo dodatnie w eksporcie, jak również być może przełamać kolejną barierę jego wartości. Ale warto zaznaczyć, że w tym roku czekają nas też zagrożenia. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w Chinach, martwi rozwój protekcjonizmu na rynkach unijnych, które są dla nas kluczowe. Ponadto jesteśmy zmuszeni ciągle konkurować ceną” – podkreśla w rozmowie Andrzej Gantner.
Protekcjonizmy i bariery eksportowe uzależnione są od krajów partnerskich, z którymi nawiązujemy kontakty handlowe. W przypadku rynków państw trzecich są to głównie bariery fitosanitarne czy weterynaryjne, bowiem każdy kraj posiada swoje własne wymogi dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego. Jeśli chodzi o Unię Europejską tego typu bariery nie obowiązują, jednakże poszczególne kraje często wprowadzają utrudnienia handlowe. Na przykład w postaci licznych kontroli czy dodatkowych wymogów.
„Musimy dbać o swobodę przepływu artykułów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej. Eksport do krajów wspólnoty stanowi aż 80% całego eksportu polskiej żywności” – przekonuje dyrektor Gantner.
Więcej informacji na temat barier eksportowych będzie można uzyskać pierwszego dnia targów WorldFood Warsaw – 19 kwietnia 2016 uczestnicząc w panelu tematycznym Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Ponadto podczas targów odbędzie się wiele innych ciekawych wydarzeń merytorycznych, m.in. współorganizowanych przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego i wiele innych. Zapraszamy!

Więcej informacji i rejestracja na targi:
www.worldfood.pl