Jak przygotować się do udziału w targach?

Uczestnictwo w targach branżowych często jest bardzo ważnym elementem w tworzeniu strategii marketingowej czy biznesowej. Nic dziwnego – targi WorldFood Poland to okazja aby spotkać się z przedstawicielami wielu firm oraz nawiązać cenne relacje prowadzące często do wieloletniej współpracy. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy na targi przygotujemy się świadomie oraz spełnimy kilka kluczowych zasad. Twoim celem jest wyróżnić się na tle konkurencji i przedstawić firmę od najlepszej strony. Jak się wyróżnić?

Postaw sobie cel, tego co chcesz osiągnąć na targach spożywczych

Na samym początku ustal, jaki jest główny cel Twojego uczestnictwa w targach B2B. Może to być przedstawienie i promocja nowych produktów czy usług, pochwalenie się aktualnymi osiągnięciami firmy i budowanie jej wizerunku czy badanie rynku. Celem może być też po prostu nawiązanie relacji biznesowych lub podtrzymanie dobrych kontaktów z dotychczasowymi klientami firmy. Strategia firmy na targach powinna dotyczyć przede wszystkim celów długofalowych. Musisz zdecydować, na której grupie odwiedzających targi zależy Ci najbardziej. Klienci detaliczni? Hurtownie? Duże sieci sklepów czy restauracje? Określenie takiego celu jest najważniejsze, bo na tej bazie możesz planować swoją strategię udziału w targach oraz działania marketingowe.

Zaplanuj przestrzeń na targach spożywczych

Znając już swój cel, zastanów się, jak dużego stoiska potrzebujesz. Ilość potrzebnej przestrzeni będzie się różnić w zależności od tego, czy chcesz na swoim stoisku stworzyć przestrzeń do spotkań biznesowych, czy zaprezentować nowe produkty, a może zaplanować dodatkowe atrakcje na stoisku np. w postaci pokazów kulinarnych. Inaczej to będzie wyglądać w przypadku przedstawiania np. nowej serii batonów, a inaczej, jeśli zdecydujesz się wystawić urządzenia chłodnicze czy maszynę do pakowania. Pamiętaj, że Twoje stoisko jest wizytówką firmy, powinno więc prezentować się atrakcyjnie i być spójne z wizerunkiem Twojej firmy. Stoisko na targach to narzędzie służące budowaniu wizerunku i świadomości marki, dlatego powinno być przygotowane w sposób przemyślany, dopasowane do konkretnej firmy, celów i produktów czy usług.

Zadbaj o promocję podczas targów spożywczych

Nad promocją targów branżowych zawsze czuwają organizatorzy, ale musisz pamiętać, że to głównie Tobie zależy na przyciągnięciu odwiedzających akurat na Twoje stoisko. Zastanów się, gdzie mogą być Twoi odwiedzający i w tych miejscach komunikuj swoją obecność na targach jeszcze przed wydarzeniem. Może to być Facebook, LinkedIn, strona internetowa Twojej firmy lub inne miejsca, niekoniecznie w Internecie. Istotnym elementem promocji jest także zamieszczenie stosownej informacji z numerem stoiska w stopce mailowej oraz zapraszanie swoich dotychczasowych i potencjalnych klientów drogą elektroniczną. Dobrym pomysłem jest też zadbanie o odpowiednią widoczność i oprawę marketingową podczas samego wydarzenia. Możesz skorzystać z wielu opcji promocji Twojej marki przygotowanych przez organizatora. Więcej szczegółów tutaj.

Przygotuj materiały oraz zatrudnij obsługę na targach

Lada na Twoim stoisku powinna być wyłożona najnowszymi katalogami i/lub ulotkami z prezentacją oferty Twojej firmy. Możesz tez postawić na multimedialną formę przekazu ale ważne, aby oferta i materiały były jak najbardziej aktualne i dostosowane do grupy docelowej. Zastanów się również nad tym, czy chcesz wręczać odwiedzającym gadżety oraz – jeśli tak – to jakie. Na targach spożywczych mogą to być wszelkiego rodzaju upominki kojarzące się z tą branżą, specjalnie przygotowane próbki Twoich produktów lub po prostu Twoje gadżety reklamowe (smycze, długopisy, breloczki). Zwróć również uwagę na obsługę Twojego stoiska. Niezależnie od tego, czy będą to pracownicy Twojej firmy, czy np. hostessy, musisz pamiętać o tym, że są to osoby reprezentujące Twój biznes. Powinny więc przede wszystkim posiadać rozległą wiedzę w zakresie działalności firmy i umieć odpowiedzieć na pytania odwiedzających.

Pamiętaj o nawiązanych relacjach podczas targów spożywczych

Jeśli obiecałeś się z kimś skontaktować po targach lub jeśli pewne rozmowy biznesowe przebiegały pomyślnie, koniecznie wykonaj follow-up. Zadzwoń lub napisz maila, odśwież kontakt i miej na uwadze, że ten potencjalny klient prawdopodobnie rozmawiał na targach także z wieloma innymi firmami. Może warto dla niego przygotować specjalną ofertę sprzedażową? Pamiętaj, że pierwsze dni po targach są bardzo ważne i to od nich zależy również, czy Twoja obecność na targach branżowych osiągnie powodzenie, czy nie.

Nasi Partnerzy